Gökçeada Fiyatlar     Gökçeada Plajlar     Gökçeada Ulaşım   
Gökçeada Hakkında Aradığınız Her Şey;  Konaklama, Ulaşım, Turizm, Rezervasyon, Apartlar, Pansiyonlar, Eğlence, Emlak, Balık, Sörf, Plajlar, Gökçeada Otelleri, Öğrenci Yurtları ve Daha Fazlası...

Gökçeada -Tarih    Eski adı imroz olan Gökçeada, Homeros’un İlyada destanında deniz tanrısı Poseidon’un adası olarak yer alır. Gökçeada’ndaki yerleşimin ne kadar eskiye gittiğine hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. 
    
    Adanın MÖ.500’lerde Atina şehir devletine, 100 yıl sonra da Delos birliğine katıldığı ifade edilir. Roma hakimiyeti sonrasında  Bizans idaresi altına girmiş, Latin istilası sırasında ise Latinler’in eline geçmiştir. Daha sonra yeniden Bizans topraklarına katılan ada, zamanla Venedik ve Cenevizliler’in dikkatini çekmeye başlamıştır. Ege ve Karadeniz’de ticari faaliyet yürüten bu devletler, stratejik önemi haiz olan adayı hakimiyetleri altına almaya gayret etmişlerdir.
 
   
    Gökçeada, 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlığı İmparatorluğu sınrlarına katılmıştır. 471 yıl Osmanlı idaresinde kalan Gökçeada’da Türk ve Rum vatandaşlar sulh ve huzur içerisinde yaşamışlar. Dinlerini, örf, adet ve geleneklerini daima kullanmışlardır.Kanuni Sultan Süleyman döneminde vakıf haline getirilmiş olan Gökçeada, Balkan Harbi sırasında İtalyanlar’ın, 1. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin, kısa bir süre de olsa Yunanistan’ın egemenliğine geçmiştir.

    Lozan Antlaşması neticesinde 22 Eylül 1923’te Türkiye Cumhuriyeti topraklarına fiilen katılmıştır. Bu tarih her yıl Gökçeada’nın kurtuluşu olarak kutlanır.

Kurtuluş törenleri bir bayram havası niteliğndedir.Copyright © www.gokceadatr.com

web stats
Bu websitesi webservis hosting paneli tarafindan olusturulmustur